Předpokládaný vývoj cen nemovitostí 2020. Nastane pokles nebo růst?

» Realitní blog » Předpokládaný vývoj cen nemovitostí 2020. Nastane pokles nebo růst?

Nejlepší doba na prodej nemovitostiPostupně se nám život po zásahu koronavirem  vrací zpět do starých kolejí, ale už teď je jasné, že otisk pandemie zůstane v některých odvětvích ještě dlouho. Jedním z takových hodně spekulovaných jsou ceny nemovitostí a jejich vývoj. Budou ceny růst nebo naopak klesat? Ceny nemovitostí jsou, samozřejmě, závislé na vývoji ekonomiky. S rostoucími ekonomickými výsledky a nízkou nezaměstnaností jde ruku v ruce stoupání cen nemovitostí. Nicméně, aktuálně již růst ekonomiky a potažmo cen bohužel nelze očekávat. Co tedy naopak očekávat můžeme?

Na reakci trhu si počkáme

Evidujeme doposud značnou poptávku po nemovitostech, což působí dojmem, že pandemie v tomto odvětví nic nezmění. Bohužel, tyto rysy vykazovala i předchozí ekonomická krize v roce 2008 a z ní se také můžeme poučit. I tehdy nastaly změny v cenách nemovitostí až po několika měsících. V tuto chvíli je jakýkoliv odhad pouhou spekulací. Avšak, dle mého, nás čekají vesměs 2 možné scénáře:

  1. Stagnace

Po uvolnění nastane rychlý opětovný start ekonomiky a nárůst nezaměstnanosti bude relativně krátký, načež se vrátí do původních hodnot. Lidé se opět nebudou bát investic do nemovitost a prodávající nebudou mít ony předpovídané problémy se splácením, tudíž nijak výrazně nezvýší nabídku nemovitostí na trhu. Ceny tak pravděpodobně nebudou krátkodobě růst, ale ani výrazně klesat.

  1. Dlouhodobý propad

Pokud dojde k dlouhodobému zvýšení nezaměstnanosti, nehledě na zastavené zvyšování mezd, přijdou pro spoustu majitelů nemovitostí potíže se splácením majetku a zejména nemovitostí. To bude znamenat jediné – omezení poptávky, zvýšení nabídky a tedy logický pokles cen, dokud se ekonomická situace opět nezačne zlepšovat.

Čím jsou dopady krize vyrovnávány?

Zmírnění podmínek pro získání hypotéky

ČNB v rámci pomoci občanům pozměnila podmínky pro získání hypotečního úvěru. Nyní tak hypotéku banka poskytne i těm, kteří by ještě před nedávnem měli problém s výší splátky přesahující polovinu měsíčního příjmu. V platnosti zůstává pouze nutnost mít našetřeno 10 % vlastních prostředků.

Zrušení daně z nabytí nemovitosti.

 Již v tuto chvíli prošlo zrušení daně z nabytí třetím čtením poslanecké sněmovny a čeká tak již na schválení senátu. Už teď je však platba daně odložena do konce roku, což samo o sobě naznačuje, že její oficiální zrušení je pouze otázka času.

Prodat nemovitost, nebo vyčkat na další vývoj?

Situace je nejasná, ale očekávané výsledky nasvědčují jediné. Pokud o prodeji uvažujete, prodejte teď. Blízká budoucnost přinese s nejvyšší pravděpodobností buď stagnaci cen, nebo v horším případě jejich pokles, což je noční můra každého prodávajícího.

Potřebujete poradit s prodejem? Napište nám o nezávaznou konzultaci.

Kontaktujte naše makléře