Jak vybrat makléře, který má zkušenosti?

» Realitní blog » Jak vybrat makléře, který má zkušenosti?

Neprofesionální makléř 1000x667Nejprve je důležité zmínit to, že jako v jakémkoliv jiném oboru, i v obchodu s nemovitostmi jsou odborníci, kteří dělají svoji práci zodpovědně a jejich cílem je zajistit pro vás co nejvýhodnější a nejbezpečnější prodej, stejně jako lidé, kteří se ke svému povolání staví neprofesionálně a jejich cílem je pouze rychlý zisk. Takový přístup bohužel poškozuje celý obor a všechny realitní specialisty, kteří jsou házeni do jednoho pytle. Když se rozhodnete pro oslovení odborníka přes nemovitosti a dáte si záležet na výběru, jsem přesvědčen, že výsledkem pro vás bude spokojenost, ušetřený čas a v neposlední řadě také peníze. Pokud se totiž obrátíte na opravdového odborníka, měl by být schopen prodat vaši nemovitost o něco výhodněji. Jak si tedy správně vybrat realitního makléře? 

Zkontrolujte si jeho prezentaci

Dnes je dohledání informací velice jednoduchou záležitostí. Vyhledejte si vašeho realitního makléře na internetu, projděte si především jeho nabídky nemovitostí a fotografie, kterými je prezentuje, texty, kterými je vystihuje, a vše ostatní. Kvalita fotografií a celkové prezentace zakázky je jakýmsi podpisem makléře. Každý, kdo se v oboru pohybuje nějakou dobu, ví, že jako první prodávají oči. Pokud kvalita jeho prezentace za moc nestojí, určitě zpozorněte. Pokud se vám ani nedaří makléře dohledat, nebo vám není schopen ukázky své práce nijak doložit, doporučujeme se poohlédnout po někom jiném. 

Jak komunikuje při schůzce?

Realitní makléř je obchodník. To, jak komunikuje, ho z velké části profesně definuje. Měl by vám být schopen srozumitelně vysvětlit, jakým způsobem bude probíhat propagace nemovitosti a nastínit celkový postup, případně náhradní varianty řešení. Také je důležité, aby si dopředu zjistil co nejvíc informací o vaší nemovitosti dopředu a mohl tak již na místě navrhovat řešení. Pokud přijde na první informativní schůzku nepřipraven, nejspíš nebere svoji práci úplně vážně. Také si dejte pozor na otřepané fráze jako „jsme největší“ nebo „máme nejvíc prodaných nemovitostí“. I největší realitní kanceláře zaměstnávají ledaskoho, vaši nemovitost však nebude prodávat společnost, ale realitní makléř. On má prodej jako zodpovědnost a přes něho jde veškerá komunikace s vámi, právníky (pokud vůbec využívají právní servis), geodety, apod.

Vyžadujte prodejní plán

Každá nemovitost je jiná a potřebuje individuálně nastavený plán prodeje, pokud má být prodej úspěšný a výhodný. Takový plán by vám měl profesionál v obchodu s realitami být schopen zpracovat, odprezentovat a hlavně dodržet. V našem případě prodejní plán obsahuje někdy i 100 a více bodů, ve kterých je řešeno vše od přípravy nemovitosti, prezentace zakázky, až po jednotlivé právní úkony a služby. Pokud makléř nemá dopředu stanovený každý předpokládaný krok prodeje a už vůbec vám ho není schopen vysvětlit, pravděpodobně je rovněž něco špatně. Buď to sám neví, nebo něco skrývá. Více o prodejním plánu zde >>

Jste informováni o průběhu?shutterstock_1031355103

Toto ověříte pochopitelně až při spolupráci. Nicméně, je velice důležité, aby vás realitní makléř informoval o průběhu obchodu, o výsledcích propagace nebo závěrech z prohlídky, o schváleních ze strany stavebního úřadu (jsou-li potřeba) a dalších skutečnostech spojených s vývojem obchodu, případně o dalších návrzích na řešení, pokud bude něco drhnout. V Hestia Group například minimálně jednou měsíčně konzultujeme s prodávajícími klienty report, kde je toto vše černé na bílém. Pokud v průběhu obchodu nejste o situaci vůbec informováni, nedej bože vám přestane váš makléř brát telefony, nejspíš jste šlápli skutečně vedle.

Závěrem 

Nesplňuje-li váš makléř z těchto bodů vůbec nic, doporučujeme hledat dál. Jedním z nejlepších ukazatelů vždy byly, jsou a budou reference a reálně zkušenosti jeho bývalých klientů, nejlépe když vám je makléř doporučen někým z rodiny. Doporučení od důvěryhodného člověka je neprůstřelný argument, kterému důvěřujte. Nenechte se zmást ani nízkou provizí makléřů, protože podezřele nízká provize se zpravidla rovná víceméně špatné neb dokonce nulové služby, které zahrnuje. Avšak o provizi RK a tom, co by měla obsahovat, je zde úplně jiný článek.

Máte dotaz, nebo potřebujete pomoc v realitách? Napište našim makléřům.