Co by měla obsahovat provize RK?

tn2_obrazek_62Většina klientů po rozhodnutí prodat nemovitost využije služeb realitní kanceláře. Pro prodávající bez zkušeností s realitními obchody je to ta nejlepší volba, jelikož řekněme si to na rovinu, nemovitost neprodáváte každý den. Samozřejmostí je vybrat si seriózní realitní kancelář. Častým kritériem při výběru realitní kanceláře je provize, kterou si realitní kancelář vyúčtuje po uskutečnění obchodu. Velkým problémem je, že klienti vyhledávají nejlevnější nabídku, aniž by se ptali, co provize obsahuje a poté v různých diskuzích řeší, jak jsou ty realitní kanceláře nesolidní. Prvotně se tedy ptejte, jaké služby jsou v rámci provize obsaženy. Jaké základní úkony tedy provize musí obsahovat?

Prezentace nemovitosti

Prezentace nemovitosti je velice důležitou součástí úspěšného a rychlého prodeje. Za prvé je nutné, aby nemovitost byla kvalitně nafocena, vytvořen výstižný popisek a následně exportována na co největší počet realitních serverů a to z důvodu oslovení co největšího počtu potenciálních klientů. Inzerce na velkých realitních serverech je velice drahá a ne každá realitka na těchto serverech nemovitosti prezentuje. Věřte nebo ne, ale doopravdy nestačí inzerci umístit na pár neplacených serverů a poté čekat, zda jí náhodou někdo nenajde. Samozřejmostí je, že realitní kancelář by měla disponovat databází poptávajících klientů, kterým bude Vaše nemovitost nabídnuta. Další možností jsou vývěsky, outdoorová a tisková reklama. Jednoduše, když chcete něco prodat, tak o tom lidé musí vědět. Dočtěte se více o propagaci nemovitosti

Realitni makler_267_x_400

Účast makléře na prohlídkách a následných jednáních

Jednání se zájemci nejsou v některých případech vůbec jednoduché, proto je důležité, aby makléř u těchto prohlídek byl osobně přítomen. Jednak, aby profesionálně a důvěryhodně prezentoval nemovitost, ale také aby zodpověděl všechny dotazy klientů. S případnými vážnými zájemci povede jednání, za jakých podmínek bude nemovitost převedena a následně předána tak, aby všechna pravidla byla dopředu domluvena, o čemž Vás bude následně informovat.

 

Smluvní dokumentace

V tomto případě bývá největší kámen úrazu. Mnoho realitních kanceláří prezentuje, že připraví smluvní dokumentaci nutnou k převodu nemovitosti, ale v některých případech je tato dokumentace amatérsky doplňována do předem připravených vzorů a není připravena advokátní kanceláří, která se realitním právem zabývá. Je nutné, aby smlouva byla připravena a certifikována renomovanou advokátní kanceláří. Různá doplnění nebo úpravy smluvních ujednání musí být doplněny advokátem s praxí a ne makléřem, který nemá právní vzdělání. Samozřejmostí je, že makléř je účasten všech jednání. Více o smluvní dokumentaci ZDE.

 

Úhrady poplatků spojených s prodejem nemovitosti

Všechny platby spojené s prodejem by měly být uhrazeny v rámci provize. Zejména se jedná o: zpracování a úhradu průkazu energetické náročnosti budovy, poplatek za vklad do katastru nemovitostí, úhrada znaleckého posudku a daňového přiznání, ověření podpisů atd. Mějte na paměti, že v případě spolupráce se solidní realitní kanceláří již následně nebudete nic hradit. Nemůže se stát, aby v průběhu obchodu po Vás byly vyžadovány další finanční prostředky, jako příklad níže.

Příkladem z nedávné doby je, kdy nás kontaktovala klientka s požadavkem na zpracování PENB s tím, že prodávala nemovitost přes nejmenovanou velkou RK a provize činila 95.000 Kč. U podpisu kupních smluv se jí makléřka ptala, kde má průkaz energetické náročnosti budovy, který je povinný již při prezentaci (což asi při prvotní schůzce opomněla sdělit). Samozřejmě klientka PENB zpracovaný neměla a na to jí makléřka sdělila, že jí průkaz vypracují za částku 5.000 Kč. Toto by se stávat nemělo, ale je to také tím, že klienti se nechají zlákat pouze na pohádky některých makléřů, aniž by poté důkladně prostudovali, co je ve službách v rámci provize obsaženo.

Provize rk II_267_x_400Pokud prodávající vybírá realitní kancelář pouze na základě výše provize, tak se mu následně lehce může stát, že buďto narazí na neseriózní realitní kancelář nebo makléře, který bude upřednostňovat zakázky, na kterých má vyšší provizi anebo bude hradit služby zvlášť, aniž by na to byl dopředu upozorněn. Samozřejmostí je, že provize je splatná až po reálném prodeji nemovitosti. 
Závěrem je, že v případě výběru solidní realitní kanceláře se nebudete muset při prodeji více méně o nic starat. Vše by za Vás (samozřejmě až na podpisy smluvní dokumentace) měl vyřešit makléř ve spolupráci s realitní kanceláří a advokátní kanceláří. Dalším plusem pro vás bude rychlost prodeje a jistě i vyšší prodejní cena, jelikož co si budeme povídat, jako soukromá osoba nemáte zkušenosti ani sílu, jakou mají solidní realitní kanceláře.

Podívejte se základní, garantovaný postup naší RK při prodeji naše realitní kancelář:

10 ZÁKLADNÍCH KROKŮ PŘI PRODEJI NEMOVITOSTI


Máte dotazy ke službám realitní kanceláře? Vyplňte prosím formulář nebo nás kontaktujte na tel: 605 060 362