9 tipů, jak rychle prodat nemovitost za dobrou cenu

» Realitní blog » 9 tipů, jak rychle prodat nemovitost za dobrou cenu

Možná vás při prodeji nemovitosti tlačí čas. Ať už chcete rychle prodat z jakéhokoliv důvodu, nic neuspěchejte, ať neproděláte. Raději se zaměřte na efektivní plán prodeje, který vám pomůže rychle sehnat kupce a prodat za cenu, která bude pro obě strany v pohodě.

Tip č. 1 – stanovte správně cenu

Jistě máte v hlavě sumu, kterou byste velmi rádi za prodávanou nemovitost utržili. Stejně tak má ale kupující naplánováno, kolik je ochoten za koupi dát. Ani jedno ovšem nevypovídá o tom, jak by měla skutečná tržní cena vypadat. Nabídkovou cenu je třeba stanovit na základě několika kritérií, mezi kterými je mimo jiné lokalita, kde se nemovitost nachází, ale i cena podobných bytů nebo domů nabízených konkurencí. Pokud chcete stanovit cenu sami, seznamte se s cenovými mapami. Pokud se na samostatné stanovení ceny necítíte, oslovte odborníka, který se v dané lokalitě vyzná. 

Jak sehnat kupce pro nemovitost.

Chcete pomoct s tvorbou odhadu?

Zpracujeme vám ho bezplatně a zdarma. Skrze formulář nám zašlete základní informace o vaší nemovitosti, připravíme vám zdarma odhad ceny nemovitosti k prodeji. POZOR - Pokud potřebujete zpracovat posudek ceny k dědickému řízení, pokračujte podle pokynů na tomto odkazu.

Tip č. 2 – vezměte hadr a koště, najměte designéry

Váš byt musí zaujmout na první pohled. Proto je nezbytnou součástí jeho přípravy k prodeji také úklid, drobné i větší rekonstrukce, úpravy, pravidelná údržba, ale třeba také homestaging. Tento pojem je zvláště v posledních letech s realitami spojen velmi úzce. Odborníci na homestaging jsou vlastně designéry, které si můžete najmout a nechat si od nich poradit, případně jim rovnou můžete nechat volné ruce při úpravách bytu či domu k dokonalosti. Počítejte s tím, že mohou přesouvat nábytek, doplňovat nebo naopak odstraňovat doplňky, případně třeba přidávat lampy k lepšímu nasvícení místností. 

Tip č. 3 – prezentujte se kvalitními fotkami

První, na co se potenciální kupec procházející inzerci podívá, je nadpis – a hned poté si prohlédne fotografie nabízené nemovitosti. Jakmile před sebou bude mít nekvalitní fotografie, které zachycují byt z nepříznivých úhlů a bez patřičného osvětlení, dostáváte přinejmenším palec dolů. V horším případě váš inzerát dotyčný rovnou zavře a poohlédne se jinde. Zvažte tedy, jestli máte v genech fotografický um, nebo raději přenecháte práci s fotoaparátem někomu zkušenějšímu.

Tip č. 4 – vylaďte text k dokonalosti

Nemusíte se tedy stydět přiznat, že napsat atraktivní text k inzerátu na prodej vaší nemovitosti není zrovna váš šálek kávy. Pokud se do toho přece jen pustíte sami, nezapomeňte vyzdvihnout veškeré benefity, které váš dům či byt novému majiteli přinese. Rodina určitě ocení školku, školu, obchody a hřiště v blízkosti, nemotorizovaní zase zastávku autobusu přímo před domem. Než ale začnete líčit, jak je okolí dokonalé, uveďte podstatné informace o rozloze bytu, jeho dispozici, zda má balkon, zahradu nebo garáž. Zájemce bude zajímat i to, zda se k bytu ve vyšším patře dostanou výtahem. Bonusem je určitě i obrázek půdorysu nemovitosti.

Tip č. 5 – promyslete, kde inzerovat

V offline světě můžete inzerovat prostřednictvím tisku, letáků nebo třeba doporučení přes přátele. Jelikož dnes ale marketingu vládne online propagace, nezapomeňte na řadu realitních serverů. Některé z nich vyžadují poplatky za zveřejnění i propagaci vašeho inzerátu, na jiných můžete nabízet nemovitost zdarma.

Tip č. 6 – Facebook je mocný, zkuste ho

Nezapomeňte na sílu sociálních sítí. Ozvěte se svým přátelům na Facebooku a požádejte je o sdílení vašeho inzerátu. Zároveň svůj inzerát umístěte do skupin zaměřených na prodej realit v lokalitě, kde se nemovitost nachází. Pokud nemáte svůj účet na Facebooku nebo se na sociálních sítích dokonale neorientujete, bez obav přenechte tento způsob propagace expertům.

Tip č. 7 – připravte si podklady na prohlídku

Už se vám ozval zájemce o prohlídku bytu nebo domu? Bravo! Připravte si desky a do nich všechny podklady, z nichž nový zájemce vyčte, na kolik by ho vyšly veškeré měsíční výdaje. Kromě soupisu pravidelných plateb za elektřinu, plyn, vodné, stočné a fond oprav nezapomeňte přinést i PENB (průkaz energetické náročnosti budovy), který můžete znát i pod názvem energetický štítek. Z něj je hned jasné, kolik energie se spotřebuje užíváním nemovitosti a do jaké kategorie vámi prodávaný byt či dům spadá. PENB neberte na lehkou váhu, jde totiž o jeden z povinných dokumentů, po jehož nepředložení se prodávající vystavuje se velmi vysoké pokutě. Zkrátka buďte připraveni dokonale podávat informace.

Tip č. 8 – staňte se na chvíli komentátorem

Snili jste někdy o tom, že komentujete nějaký pořad v televizi nebo provázíte skupinu lidí zámeckými komnatami? Možná ne, ale teď by se vám zkušenosti komentátora nebo průvodce na zámku rozhodně hodily. Na každé prohlídce, pokud tuto práci nepřenecháte realitnímu makléři, bude vaším úkolem zájemce provést naprosto všemi místnostmi a podat patřičný výklad. A protože se z psychologického hlediska vyplatí zapůsobit na emoce, povyprávějte hostu o tom, jak skvěle se griluje na letní terase, jak si děti užívají bazénu na zahradě nebo jak se čistá půda hodí k věšení prádla. První návštěva v potenciálním novém domově zájemce musí být zkrátka dokonalá.

Tip č. 9 – zachovejte poker face

Potřebujete byt prodat co nejrychleji, abyste zaplatili zálohu za své nové bydlení jinde? Rozvádíte se a nejraději byste se s partnerem finančně vypořádali už zítra a měli nadobro klid? Potřebujete z prodeje bytu zainvestovat do studií svého potomka, která ovšem začnou už nejbližší září? Nic z toho neprozrazujte nahlas! Zájemce o byt vycítí, že se vám co nejrychlejším prodejem uleví, ať už je to za jakoukoliv cenu, a bude s vámi smlouvat. Zachovejte neutrální tvář, jednejte objektivně a pokud máte pocit, že to neustojíte, přenechte svou roli odborníkovi. Pokud na prodej opravdu spěcháte a rychlost výdělku je pro vás prioritou, zvažte možnost výkupu nemovitosti, kdy peníze dostanete během 48 hodin.

Až vám kupující kývne…

Jakmile si se zájemcem podáte ruce a dohodnete se na uzavření smlouvy, nezapomeňte na potřebné papírování. Doporučujeme uzavřít nejdříve rezervační smlouvu a poté oslovit advokáta či notáře kvůli úschově peněz. Nestranný odborník zaručí bezpečné předání kupní ceny od kupujícího prodávajícímu – tedy vám. Kupní smlouvu a návrh na vklad do katastru nemovitostí byste měli vystavit hned v několika kopiích: pro prodávajícího, kupujícího, banku financující úvěr a katastrální úřad. Přepis nemovitosti zpravidla trvá 30 dnů. A v tuto chvíli předáte klíče od nemovitosti novému majiteli.

Je toho na vás příliš?

Pokud vám připadá, že je prodej bytu běh na dlouhou trať a vás by spíš zatěžoval, nechte vše na expertech, kteří své práci stoprocentně rozumí.

Kontaktujte nás