Ztráta 500 tisíc kvůli 10 minutám. 3 příběhy o odhadu tržní ceny

» Realitní blog » Ztráta 500 tisíc kvůli 10 minutám. 3 příběhy o odhadu tržní ceny

Odhad ceny nemovitosti kolikNejspíš to od nás neslyšíte poprvé, že optimální odhad ceny nemovitosti na začátku prodeje nemovitosti je naprosto klíčový. Možná už se vám to zajídá poslouchat, ale třeba jednou, až budete nemovitost prodávat, právě tento článek může být tím, co vám ušetří statisíce. Ukážeme v něm totiž 3 reálné případy a 3 jejich reálné a naprosto odlišné konce.

1.Tolik radosti z uspěchaného prodeje pod cenou o 300.000,-

Kdo nás osloví se zájmem o spolupráci, nebo aspoň nezávaznou schůzku, zjistí od nás reálnou tržní cenu i postup, jaký je při prodeji potřeba dodržet. Proto nemáme zkušenosti s prodejem pod cenou a tyto příběhy čerpáme především z řad přátel a známých, kteří byli svědky nebo účastníky těchto případů. 
Jedním z takových je i příběh mého kamaráda, který kupoval krásný byt 3+kk po rekonstrukci. S původními majiteli bytu jsem dokonce osobně pár měsíců před tím hovořil a snažil se domluvit na nezávazné schůzce. Při té bychom po odhadu a 1 konverzaci zjistili, zda se nám chce do vzájemné spolupráce nebo ne. Ani s nezávaznou schůzkou jsem nepochodil, jelikož majitelé neměli zájem platit někomu jinému za prodej své nemovitosti. V pořádku, je to svaté právo každého prodávajícího. 
Ve chvíli, kdy jsem byt spatřil (poté, co ho kamarád koupil), jsem si byl jistý, že prodejní cena nemohla jít pod 1.800.000,-. Blahopřál jsem kamarádovi ve chvíli, kdy jsem zjistil, že byt pořídil za 1.500.000,-. Původní majitelé si jistě mnuli ruce nad ušetřenou provizí, leč nevědomky přišli o 300.000,-, protože nechtěli obětovat 10 minut informativní schůzce. Navíc se převod táhl více než rok, protože ani jedna strana nebyla dohodnuta, kdo co zařídí a kdo zaplatí nutné náklady spojené s prodejem.
Nevím, zda se oni původní majitelé doslechli, že jsem dva měsíce po této události prodal stejně velký byt o bytovku vedle, avšak v horším stavu, za oněch 1.800.000,- Kč. Pro jejich klid v duši doufám, že ne.

2. Ztracený půl milion a rok života k tomu

Tento příběh je dokonce výsledkem jednání v kruhu rodinném jednoho z nás a stal se mnoho let zpátky, dávno před tím, než v realitách pracoval. 2.500.000,- - to je částka, kterou figurant v tomto příběhu požadoval za svůj dům, na jehož prodej spěchal. Dokonce proběhla i ona nezávazná schůzka s realitním specialistou. Odborným a zkušeným odhadem hned dospěl k jasnému závěru – za 1.800.000,- se dům prodá do měsíce. Náš figurant pochopitelně nechtěl o takové cifře ani slyšet. Byl si jistý, že práci, kterou na domě nechal, si lidé budou cenit víc. (1 ze zásadních 5 chyb, o kterých se dočtete v mém e-booku)
Nebudu příběh zbytečně prodlužovat popisem strastiplného ročního čekání na neexistujícího kupce za požadovanou částku. Když na prodej spěcháte, je to vždy z nějakého důvodu a ten dřív nebo později začne klepat na dveře. V tu chvíli bohužel není prostor vymýšlet si, a tak vezmete zavděk i sousedem, který vám za nemovitost nabídl 1.300.000,-.

3. O fous ušetřených 600.000,-

Skrov 1Skrov 2

 

Konečně příběh z veselejšího soudku. Týká se nedávné zakázky jednoho z našich makléřů. Majitel nemovitosti makléře kontaktoval a domluvili se na nezávazné schůzce. Poté, co makléř udělá inspekci prodávané nemovitosti a má sdělit majiteli tržní hodnotu, čas se mu vždy zpomalí. Nikdy totiž neví, jestli majitele potěší nebo ho majitel prohodí oknem. 2.450.000,- - to byla cena, kterou náš makléř s naprostou jistotou sdělil. V tomto případě majitele potěšil, jelikož jeho představa měla stropní částku 1.900.000,-. Dodnes mám podezření, že ze začátku makléři nevěřil, že nemovitost za tuto cenu prodá.

O 1 měsíc a 8 prohlídek později bylo jasno. Našel se zájemce. O to více potěšující bylo to, že se zájemce našel díky velice dobře nastavené regionální propagaci na sociálních sítích. Přestože se při převodu objevily drobné komplikace, všechno bylo hladce a s odborným přístupem vyřešeno a na konci obchodu stáli 3 spokojené strany.

  Facebooková kampaň, díky které byli nalezeni zájemci:

 

Chcete pomoct s tvorbou odhadu?

Zpracujeme vám ho bezplatně a zdarma. Skrze formulář nám zašlete základní informace o vaší nemovitosti, připravíme vám zdarma odhad ceny nemovitosti k prodeji. POZOR - Pokud potřebujete zpracovat posudek ceny k dědickému řízení, pokračujte podle pokynů na tomto odkazu.

Máte zájem o konzultaci prodeje nemovitosti či jiných služeb?

Kontaktujte naše makléře