Od dubna začala platit nová regulace pro poskytování hypotečních úvěrů

» Realitní blog » Od dubna začala platit nová regulace pro poskytování hypotečních úvěrů

Nově má ČNB zákonnou pravomoc Česká národní bankaupravovat podmínky pro poskytování hypotečních úvěrů, zejména nastavení limitů úvěrových ukazatelů DTIDSTI a LTV, kterými se musí všichni poskytovatelé hypoték řídit. Limity už tak nebudou pouze doporučením, ale závazným ukazatelem.

Co znamenají jednotlivé úvěrové ukazatele

 

DTI (Debt to Income) je poměr výše celkového zadlužení žadatele o hypotéku a výše jeho čistého ročního příjmu. Pomocí tohoto ukazatele poskytovatel úvěru zjistí, zda nebude žadatel o úvěr předlužený. Nově nesmí být DTI vyšší než 8,5, avšak u klientů mladších 36 letmůže být až 9,5

PříkladPokud banka poskytne hypotéku ve výši 4.000.000 Kč, přičemž čistý roční příjem žadatele činí 500.000 Kč, hodnota ukazatele DTI je 8. Takovýto žadatel si na základě nově platných podmínek bude moci půjčit maximálně 4.250.000 Kč ( tedy 500.000 x 8,5 ), nebo 4.750.000 Kč ( 500.000 x 9,5 ), v případě, že bude mladší 36 let.

DSTI (Debt Service to Income) je procentní poměr výše měsíčních splátek a čistého měsíčního příjmu žadatele. Nově tento parametr nesmí přesáhnout hranici 45%, u žadatelů mladších 36 let může být až 50%.

Příklad: Při čistém měsíčním příjmu žadatele ve výši 30.000 Kč a výší všech splátek 10.000 Kč je DSTI 33,34%. Maximální výše splátek v tomto konkrétním případě činí 13.500 Kč ( tedy 30.000 x 0,45 ), nebo 15.000 Kč v případě žadatele mladšího 36 let.

LTV (Loan to Value) je procentní poměr mezi výší úvěru a hodnotou zastavené nemovitosti. Nově Česká národní banka stanovuje horní limit ukazatele LTV na 80%, u žadatelů mladších 36 let bude LTV činit 90%. 

Příklad: Pokud je hodnota zastavené nemovitosti 5.000.000 Kč, banka poskytne žadateli úvěr v maximální výši 4.000.000 Kč, tedy 80% LTV. Pakliže je zájemce o hypotéku mladší 36 let, může si půjčit až 4.500.000 Kč, tedy 90% LTV. 

Ne všichni si budou moci dovolit nové bydlení

Získat hypotéku tak od uvedeného data dle zpřísněných podmínek nebude pro mnohé zájemce vůbec jednoduché a v některých případech nemožné. Dle prvních odhadů v letošním roce nejméně 10% potenciálních klientů bude mít problém na hypotéku dosáhnout nebo ji vůbec nezískají. Přísnější podmínky pro získání hypotéky a vysoké ceny nemovitostí dolehnou zejména na žadatele, kteří budou žádat o úvěr samostatně. Oproti tomu, větší šanci na sjednání hypotéky budou mít dva žadatelé, ať už se jedná o partnery, nebo manželé, spojením dvou příjmů vzniká podstatná výhoda.

Refinancování stávající hypotéky také nemusí vyjít

Po zpřísnění úvěrových ukazatelů bude pro některé klienty složitější také refinancování. Kdo nevyjde podle nových limitů, bude muset zůstat u stávající banky a tím nebude moci využít výhodnější nabídku od konkurenční banky.

Závěrem lze konstatovat, že se v letošním roce musí zájemci o úvěr na bydlení připravit nejen na přísnější podmínky pro získání hypotéky, ale také na další zvyšování úrokových sazeb. ČNB na konci března zvedla základní úrokovou sazbu na 5%. Sazba je tak nejvyšší za posledních 20 roků. Podle současných odhadů se mohou sazby hypoték vyšplhat až k sedmi procentům. Za růstem úrokových sazeb hypotečních úvěrů stojí především kroky ČNB, která ve snaze potlačit stoupající inflaci neváhá prudce  zvyšovat základní úrokovou sazbu, na což samozřejmě musí reagovat i poskytovatelé hypoték.

Je pro vás toto téma aktuální?

Konzultujte vaše dotazy s hypotečním specialistou zdarma