Než budete refinancovat hypotéku...

» Realitní blog » Než budete refinancovat hypotéku...

shutterstock_383488462Ze všech stran slyšíte o tom, že byste měli refinancovat hypotéku, ale je to vaše poprvé a pořádně nevíte, jak na to a co vás případně čeká? Odpovědi na všechny důležité otázky se dočtete v tomto článku. Refinancování již dávno není možností pouze pro ty, kterým v blízké době končí fixace. Nicméně, je-li to právě váš případ, stojí před rozhodnutím mezi 2 kroky. Buď můžete nechat banku prodloužit vám fixaci s novým úrokem podle jejich vlastních podmínek. Tomuto kroku se říká refixace. Vaše druhá možnost je se porozhlédnout po lepších podmínkách u jiné banky. Tomu se říká refinancování. Pokud se rozhodnete refinancovat svoji hypotéku, měli byste vědět následující.

Banka vám nemůže refinancování zakázat

Refinancování je to, že celou aktuální výši své stávající hypotéky splatíte celou najednou a to pomocí úvěru od jiného bankovního subjektu. Tuto možnost vám vaše stávající banka nemůže nijak zakázat, ani „schválně znepříjemňovat“. Pouze si ve své bance musíte včas zažádat o vyčíslení úvěru a podat žádost o jeho předčasné splacení k určitému datu. K danému datu pak opravdu musí peníze do banky doputovat, rozhodně ne později. Pokud nechcete měnit banku, můžete se alespoň pokusit dojednat si ve stávající bance lepší úrok. Ať už chcete realizovat jedno nebo druhé, určitě se obraťte na finančního poradce. Pro každého klienta jsou služby poradců zdarma a jejich znalost v bankovních procesech a nabídkách vám zajistí kýžený výsledek.

Refinancování pouze k výročí fixace? To je minulost

Jak jsem naznačoval v úvodu, refinancování, respektive předčasné splacení úvěru, je často spojováno s výročím fixace. Je to proto, že dlouhou dobu platilo, že při výročí fixace vám banka nebude účtovat žádné sankce za předčasné splacení. Nicméně, i toto pravidlo bylo během let mnohokrát upravováno, ať už legislativně nebo dle nařízení ČNB. Nyní platí, že banka vám žádné sankce za předčasné splacení účtovat nemůže. Pozor, to však neznamená, že nezaplatíte nic. Banka vám při mimořádném splacení úvěru mimo výročí fixace naúčtuje tzv. účelně vynaložené náklady. Nicméně, u velké části bankovních subjektů je tato částka zanedbatelná a v takovém případě nic nebrání refinancovat v době fixace. Nicméně, ne vždy toto pravidlo platí, jelikož účelně vynaložené náklady se mohou vyšplhat až do maximální výše 50 000,- Kč. Nejjednodušší způsob jak zjistit, kolik zaplatíte, je kontaktovat finančního poradce a podat žádost o vyčíslení úvěru včetně těchto poplatků.

Lína huba, holé neštěstí

Až překvapivě častým fenoménem je to, že lidé zvolí cestu refixace, tedy že i po uplynutí doby fixace pokračují u stejné banky s novou úrokovou sazbou, kterou jim vyměří. Proč? Překvapivě proto, že nemají čas a leckdy ani odvahu pátrat po nabídkách jiných bank. Nebo také proto, že se obávají vlastního pochybení a nevšimnou si některých podmínek, které by pro ně byly ve finále nevýhodné. Přitom právě toto má to nejjednodušší řešení. Stačí se zeptat. Sejděte se se svým finančním poradcem a sdělte mu svoji situaci. Jeho práce je pro vás vždy zdarma, ale přesto vám může ušetřit často až neuvěřitelné částky, jelikož má přehled o nabídkách ostatních bank a dokáže vám předložit nejvýhodnější produkt na míru vašim potřebám.

Je pro vás toto téma aktuální?

Konzultujte vaše dotazy s hypotečním specialistou zdarma

 

Máte zájem o konzultaci prodeje nemovitosti či jiných služeb?

Kontaktujte naše makléře