Jaký je rozdíl mezi odhadem tržní ceny a znaleckým posudkem?

» Realitní blog » Jaký je rozdíl mezi odhadem tržní ceny a znaleckým posudkem?

 

K čemu lze využít odhad tržní ceny

Pokud se rozhodnete prodat nemovitost je pro vás ideální variantou nechat si zpracovat odhad tržní ceny od odborníka, který v dané lokalitě dlouhodobě pracuje. Získáte tak přesnou představu o ceně své nemovitosti. V mnoha případech se tak stalo, že námi navržená cena byla o mnoho vyšší než si prodávající představovali a to nejen díky zkušenostem, ale i propracované strategii prodeje, která nastavenou cenu podpoří.Odhad tržní ceny  

Využít ho samozřejmě může i kupující, který si tak může ověřit, zda jeho vysněná nemovitost má cenu, kterou prodávající požaduje.  

Odhad tržní ceny pro účely prodeje nebo koupě lze zpracovat online, ale samozřejmě vzhledem k nedostatku potřebných informací, tak nemusí být úplně přesný. Ideálně k určení přesné tržní ceny je nejlepší fyzická prohlídka, kde odborník zhodnotí veškeré aspekty, které cenu ovlivňují. Ze zjištěných informací následně zpracuje odhad, který také již zohledňuje další faktory, které mají vliv na cenu nemovitosti.   

Další možností, kde lze využít odhad tržní ceny je dědické řízení. Tento typ odhadu lze bez problému vyhotovit online a pro klienty je výhodou, že pokud se například rozhodnou oslovit realitního makléře, tak výsledná cena za zpracování odhadu pro dědictví je nižší než s využitím znaleckého posudku. 

Máte-li zájem o odhad, vyplňte formulář a náš makléř vás bude kontaktovat ohledně dalších údajů

Odhad pro poskytnutí hypotéky

Pro tento účel banky nebo stavební spořitelny využívají služeb spolupracujících odhadců. Znalec potvrdí, zda nemovitost má požadovanou hodnotu a zda je vhodná jako zástava. Náklady na zpracování jdou v některých případech k tíži klienta

Znalecký posudek 

Odhad tržní ceny rozhodně není znaleckým posudkem. Cena určená znaleckým posudkem se může lišit od ceny zjištěné odhadem tržní ceny. Ve většině případů se znalecký posudek využívá, pokud je nemovitost dotčena soudním řízením. Může se jednat o výkon exekuce, rozdělení spoluvlastnictví a nebo majetkové rozdělení při rozvodu. Cena určená znaleckým posudkem se tak od skutečné tržní ceny může lišit. Tento posudek vám zpracuje jmenovaný soudní znalec. 

Co má vliv na určení tržní ceny

Vliv na tržní cenu má mnoho faktorů. Samozřejmě je to technický a právní stav, typ nemovitosti, vybavení a příslušenství, dispozice, lokalita, občanská vybavenost atd. Velký vliv na cenu má samozřejmě nabídka a poptávka v dané oblasti. 

Pokud tedy potřebujete odhad tržní ceny nejjednodušší pro vás bude nechat si ho zpracovat od zkušeného realitního makléře. Pokud se tedy rozhodnete zjistit adekvátní cenu vaší nemovitosti, tak se neváhejte ozvat. Naši makléři Vám odhad tržní ceny rádi zcela zdarma zpracují.

 

Vypracujeme vám odhad ceny zdarma

Vyplňte základní údaje o nemovitosti, do 2 pracovních dnů vám zpracujeme profesionální odhad ceny. Odhadce se s vámi spojí s doplňujícími otázkami.