Jak prodat byt s hypotékou? Je několik řešení

» Realitní blog » Jak prodat byt s hypotékou? Je několik řešení

jak prodat s hypotékouPoměrně často se setkáváme se situací, kdy je prodávaná nemovitost zatížena zástavním právem, ať už se jedná o dům, byt nebo pozemek. Ač se to může zdát složité, prodat nemovitost zatíženou hypotékou lze pomocí několika poměrně jednoduchých způsobů řešení. Jaké jsou tedy možnosti?

První možností je úhrada zůstatku hypotéky z kupní ceny nemovitosti

V první řadě se musí požádat o souhlas zástavního věřitele se splacením zástavy. Ten zároveň obsahuje celkovou částku včetně případných sankcí za předčasné splacení a závazek banky o výmazu zástavního práva v případě, že bude v daném termínu řádně uhrazeno. Částka k výplatě zástavního práva bude následně zakomponována do kupních smluv.

Další možností je převod hypotéky na jinou osobu (kupujícího)

V dnešní době, kdy rostou úrokové sazby, může být pro kupujícího zajímavé převzít po prodávajícím hypotéku s nízkým úrokem. V tomto případě banka pouze prověří bonitu a registry kupujícího a následně vyhotoví dodatek úvěrové smlouvy. O aktuálním vývoji a regulacích hypotečních úvěrů a o tom, jak ovlivní ceny nemovitostí v příštím roce, se můžete dočíst našem dalším článku o hypotékách.

 

5 dalších kroků, které musíte řešit při prodeji nemovitosti kromě hypotéky

Sestavili jsme pro vás seznam nejčastějších chyb, kterých se samoprodejci nemovitostí dopouštějí. Stáhněte si ho zdarma. Třeba ještě stihnete nepříjemnostem předejít nebo je alespoň rychle napravit.

pravidla-uspesneho-prodeje-nemovitosti-view-6-jak-uspesne-neprodat-4-2-595065

Posledním způsobem jak prodat nemovitost s hypotékou je převod zástavy na jinou nemovitost

Tady je nutné, aby nemovitost měla hodnotu v potřebné výši. To si banka ověří znaleckým posudkem a v případě, že hodnota bude odpovídat, tak nejprve vloží zástavu na novou nemovitost a z původní zástavu následně stáhne.

Tip na závěr

Nezapomeňte, že je důležité mít promyšlený způsob výmazu zástavy hned od začátku a zahrnout ho jako jeden z bodů vašeho prodejního plánu, jelikož se případní zájemci o řešení budou jistě zajímat. 

Potřebujete pomoci s prodejem zastavené nemovitosti?

Kontaktujte nás, pomůžeme vám.