Hypotéky rostou. Jaké budou ceny nemovitostí v roce 2019?

» Realitní blog » Hypotéky rostou. Jaké budou ceny nemovitostí v roce 2019?

shutterstock_538414810Dle posledních zveřejněných statistik hypotéky nadále prudce zdražují a jsou na úrovni roku 2014. Spolu s regulací, která je platná od 1.10.2018 se dá předpokládat, že dojde k oslabení zájmu o hypoteční úvěry a to v závěru tohoto roku. Banky sice hlásili v měsících září a říjnu rekordní objemy poskytnutých hypoték, ale to bylo způsobeno zejména tím, že klienti chtěli využít podmínky pro poskytnutí hypotéky před regulací.  Jak to tedy bude teď? Aneb vše co jste chtěli vědět o vývoji hypoték a jejich regulacích.

 
Pojďme si shrnout fakta:

Průměrná úroková sazba v měsíci říjnu činila 2.66% p.a., což odpovídá sazbám z roku 2014. Vzhledem k tomu, že ČNB uvažuje o dalším zvýšení úrokových sazeb, dá se předpokládat další zvyšování úrokových sazeb u všech hypotečních úvěrů v roce 2019. 

20% z kupní ceny nemovitosti.

Tolik musí mít kupující k dispozici z vlastních prostředků. To však není pro většinu z vás novinka.

 

5 dalších kroků, které musíte řešit při prodeji nemovitosti kromě daní

Sestavili jsme pro vás seznam nejčastějších chyb, kterých se samoprodejci nemovitostí dopouštějí. Stáhněte si ho zdarma. Třeba ještě stihnete nepříjemnostem předejít nebo je alespoň rychle napravit.

pravidla-uspesneho-prodeje-nemovitosti-view-6-jak-uspesne-neprodat-4-2-595065

Strašáci DSTI  a DTI

DSTI může být důvodem, proč nedostanete hypoteční úvěr. Znamená to, že splátka úvěru nesmí činit více než 45% vašeho čistého měsíčního příjmu.

DTI je něco podobného. To zase určuje, že maximální výše úvěru se může šplhat maximálně do částky devítinásobku vašeho čistého ročního příjmu. Pozor, do celkového dluhu jsou počítány všechny půjčky včetně kreditní karty nebo kontokorentu. Celková výše závazků se pak dělí ročním příjmem.

Jaké tedy budou ceny nemovitostí?

Z výše uvedeného tedy vyplívá, že získat hypotéku bude složitější a pro určité procento klientů nereálné. Vzhledem k tomu, že většina nemovitostí je financována hypotečními úvěry, lze předpokládat, že dojde k oslabení poptávky a tím minimálně k zastavení růstu cen nemovitostí. 

V tuto chvíli evidujeme stále dostatek bonitních klientů, kteří poptávají nemovitosti. Nicméně, přemýšlíte-li o prodeji, otálení není na místě. Dlouho očekávané změny na trhu s nemovitostmi jsou zde a výhodnému prodeji nebudou nakloněny.

Máte otázky na toto téma, nebo chcete poradit s prodejem? 

Kontaktujte nás