Exkluzivní smlouva s realitní kanceláří chrání zájmy prodávajícího

» Realitní blog » Exkluzivní smlouva s realitní kanceláří chrání zájmy prodávajícího

NEvýhradní smlouva s RKNekterým majitelům nemovitostí se při prodeji nelibí exkluzivní smlouva s realitní kanceláří, aniž by věděli proč vlastně, snad jen, že se nechtějí cítit vázáni. Nicméně, do velké míry jsou vázáni i neexkluzivní smlouvou, která sebou ke všemu nese nespočet nevýhod, které prodej ve finále pouze zpomalí a v horším případě znemožní nebo zkomplikují. Exkluzivní smlouvy přitom hají nejen zájmy RK, ale především právě prodávajícího a do velké míry i kupujícího. Samozřejmě, základem je vybrat si dobrého realitního makléře.

 

Výhody exkluzivní smlouvy pro PRODÁVAJÍCÍHO

Nejprve je třeba říci, že výhradní smlouva s realitní kanceláří se vždy uzavírá na dohodnutou dobu, po kterou je platná. Makléř během dohodnuté doby trvání smlouvy udělá naprosté maximum, aby nemovitost prodal k vaší spokojenosti a tím vydělal peníze sobě i vám.  Pro realitní kancelář a makléře to znamená obrovskou investici času i finančních prostředků, které získá zpět pouze, když nemovitost prodá. Exkluzivní smlouva mu dodává dostatek jistoty, že pokud se mu dílo podaří, za svou práci dostane zaplaceno. Teď si představte, jak makléř asi pracuje na nevýhradní smlouvu?

Nevýhradní smlouva znamená, že makléř musí navíc soutěžit s konkurencí. Myšlenka zastánců nevýhradních smluv je taková, že o to víc se bude snažit. Bohužel, praxe je taková, že na základě nevýhradní smlouvy makléř sice zařadí nemovitost do prodeje, ale veškeré snahy navíc nebo větších investic z jeho strany se nedočkáte. Proč? Protože je to pro něho i společnost obrovský risk, který málokdo podstoupí. Neexkluzivní smlouva vám tak přinese pouze chaos v inzerci a z vaší nemovitosti se stane tzv. „ležák“ na realitních serverech.

Také se často setkáváme s formou nevýhradní spolupráce, kdy prodávající svěří prodej jednomu makléři, ale také chce nemovitost prodávat sám. Žádný profesionální makléř do této formy spolupráce také nejspíš nepůjde, jelikož je to opět riskantní. Prakticky riskuje to, že ho prodávající s kupujícím obejdou, přestože prodej umožnila jeho propagace a jeho know-how. Pokud chcete prodávat sami, prodávejte sami. Pokud chcete prodat úspěšně a za maximální částku, svěřte prodej makléři alespoň na „zkušební dobu“

Spolupráce bez smlouvy

Toto téma mluví samo za sebe. Samozřejmě, jakákoliv bezsmluvní spolupráce nezaručuje nikomu nic, stejně jako nikoho nechrání. Pravděpodobně to bude jeden z hlavních důvodů, proč je od letošního roku taková spolupráce PROTIPRÁVNÍ a to na základě nového zákona o realitním zprostředkování č. 39/2020 Sb.

Jaké výhody má KUPUJÍCÍ?

Každý prodávající by si řekl, že ho výhody kupujícího nemusí zajímat, ale opak je pravdou. Čím více se kupující cítí s nastaveným postupem a bezpečností transakce spokojen, tím větší máte šanci na úspěšný obchod. Výhradní smlouva mezi prodávajícím a RK dodává kupujícímu jistotu, že rezervace nemovitosti bude závazná a nebudou ho čekat žádná nepříjemná právní, faktická a jiná překvapení. Také má jistotu (alespoň u solidních RK), že cena je finální a veškeré další poplatky, právní servis, advokátní úschova a smluvní dokumentace, jsou součástí provize, tedy součástí kupní ceny.

Máte otázky, nebo chcete pomoci s prodejem?

Kontaktujte naše makléře