Daň z nemovitosti 2020/2021 – S přiznáním nemusíte spěchat

» Realitní blog » Daň z nemovitosti 2020/2021 – S přiznáním nemusíte spěchat

Odložení daně z nemovitostiV rámci opatření proti šíření Covid-19 letos ministerstvo financí přistoupilo k posunutí termínu pro přiznání k dani z nemovitých věcí. Standardně se přiznání k dani z nemovitosti za předchozí rok musí podávat do 31.1. Její splatnost je pak nastavena do konce května. Co se na těchto pravidlech letos mění?

V čem spočívá změna pro přiznání k dani?

Pro letošní rok platí výjimka, nicméně se netýká data splatnosti, to zůstává stejné. Daň z nemovitosti tak stejně jako v předchozích letech musíte zaplatit do 31. května. Co se však mění je termín pro přiznání k dani nemovitosti. To se pro letošní rok posouvá o 2 měsíce. Přiznání k dani z nemovitých věcí tak musíte letos podat do 31.3.

V čem opatření pomůže?

Nejedná se o odložení daně ani opatření, které by platbu promíjelo, jako tomu bylo například v případě zrušení daně z nabytí nemovitosti. Toto opatření nemá za cíl, zjednodušeně řečeno, snižovat finanční náklady občanů, ale zabránit šíření onemocnění Covid-19. Dle slov Aleny Schillerové, ministryně financí, je hlavním cílem tohoto opatření snížit frekvenci návštěv občanů na finančních úřadech a omezit tak zbytečné šíření koronaviru.

Co když jste v loňském roce nemovitost koupili nebo prodali?

Pokud jste prodali nemovitost a jinou v daném katastrálním území nevlastníte, je pouze potřeba dát tuto skutečnost vědět na finanční úřad. Pokud ve stejném katastrálním území vlastníte i jiné nemovitosti, je potřeba podat pouze dílčí daňové přiznání. Více detailních informací na toto téma najdete v našem článku Jak na přiznání k dani z nemovitých věcí. 

Máte zájem o konzultaci prodeje nemovitosti či jiných služeb?

Kontaktujte naše makléře