Úschova kupní ceny při prodeji nebo koupi nemovitosti

» Realitní blog » uschova kupní ceny

tn2_obrazek_50Ať už nemovitost prodáváte nebo kupujete, tak jednou z nejdůležitějších věcí, kterou byste neměli zanedbat je úschova kupní ceny. Pamatujte, že když nemovitost kupujete, tak majitelem se stáváte až po zápisu vlastnického práva do katastru nemovitostí a naopak, když nemovitost prodáváte nikdy nepřevádějte nemovitost, dokud nemáte kupní cenu uhrazenu.

Jak tedy správně postupovat?

Úschovu kupní ceny by měla zajišťovat třetí nezávislá strana, která kupní cenu převezme od kupujícího a prodávajícímu je vydá až po splnění podmínek, které jsou uvedeny v trojstranné úschovní smlouvě a naopak nenechá vložit smluvní dokumentaci na katastr před tím, než je kupní cena v úschově. V praxi to znamená, že od složení kupní ceny do úschovy s nimi kupující ani prodávající nemohou samostatně nakládat.

Jakou úschovu zvolit a jaká rizika jsou s ní spojena?

1. Úschova u realitní kanceláře

Většina realitních kanceláří nabízí úschovu peněz v rámci svých služeb, nicméně tato možnost je nejméně bezpečnou a to z důvodu, že realitní kanceláře nedisponují skutečnými depozitními účty, které jsou odděleny od firemního hospodaření a tím s penězi mohou volně disponovat a v případě úpadku nebo exekuce byste o peníze mohli přijít.

2. Advokátní a notářská úschova

Jedná se o bezpečný způsob, kdy u advokáta nebo notáře jsou finanční prostředky uloženy na zvláštních účtech, které jsou odděleny od osobního majetku, majetku klientů a nestávají se tak součástí případné exekuce nebo dědického řízení. Na činnost advokáta nebo notáře dohlíží Česká advokátní komora nebo Notářská komora České republiky. U advokátů jsou ceny smluvní, u notáře se řídí vyhláškou ministerstva spravedlnosti. Samozřejmostí je, že tyto subjekty mají pojištění odpovědnosti.

3. Bankovní úschova

Jedná se o nejbezpečnější úschovu kupní ceny, ale zároveň také nejdražší a zároveň velmi zdlouhavou a v některých případech neřešitelnou variantou.

Každá z výše uvedených variant úschovy kupní ceny má své pro i proti, ale vždy je určitě lepší variantou a hlavně bezpečnější, než když kupující zaplatí za nemovitost před vkladem kupních smluv na katastr nebo prodávající nechá vložit smlouvy ještě před úhradou kupní ceny. Úschovou kupní ceny vždy pověřte spolehlivého a seriózního partnera, který celý obchod pohlídá.

V případě jakýchkoliv dotazů nás kontaktujte rádi Vám poradíme a pomůžeme s bezpečným prodejem nebo koupí nemovitosti.


Chcete bezpečně prodat nebo koupit nemovitost? Kontaktujte nás.