TIP: Jak ušetřit na energiích.

» Realitní blog » TIP: Jak ušetřit na energiích.

Energie jsou v dnešní době velmi diskutované téma a v souvislosti s jejími vysokými cenami si spousta z nás klade otázku, jak ušetřit náklady na energie. Pro úsporu energií toho můžete udělat hodně. Začít maličkostmi nebo investovat do řešení, které vám bude dlouhodobě přinášet výraznou úsporu nákladů na energie. Jak tedy ulevit rodinnému rozpočtu?

Jak výrazně ušetřit za elektřinu nebo plyn? 

Maximálně pár stovek měsíčně můžete ušetřit základními opatřeními. Jako například:

  • nepřetápět zbytečně místnosti
  • větrat intenzivně, ale krátce
  • používat úsporné spotřebiče
  • zbytečně nesvítit, používat led svítidla
  • místo koupele ve vaně se sprchovat

To vše vám samozřejmě se snížením nákladů pomůže. Pokud však chcete šetřit výrazněji, tak se neobejde bez systémovějších opatření, které sice v počátku vyžadují vstupní investici, ale ta se vám v budoucnu bohatě vrátí na úsporách energii. 

Pořiďte si energeticky úsporné vytápění.

Zdaleka nejvýraznějším nákladem na energie je vytápění a ohřev vody. Rozhodně se tedy vyplatí nahradit starý kotel úsporným topidlem a tepelné čerpadlo je skvělou volbou. Kvalitní tepelné čerpadlo má účinnost až 350%. Při minimu dodané elektřiny dokáže domácnosti dodat několikanásobně větší množství energie. Je to možné díky tomu, že tepelné čerpadlo samo teplo nevyrábí, ale pouze ho odebírá z venkovního prostředí a přenáší ho do otopné soustavy. 

Pokud doposud topíte plynem, tak roční úspora nákladů se přechodem na tepelné čerpadlo bude pohybovat okolo 50%. V případě, že topíte elektrokotlem a vodu ohříváte bojlerem budou tyto úspory ještě výraznější a ušetříte až 2/3 původních nákladů na energie. Návratnost při dnešních cenách energii, které s velkou pravděpodobností zůstanou na aktuální úrovni je do 4 let. Podrobněji se s fungováním tepelného čerpadla můžete seznámit ZDE

Výroba vlastní energie z fotovoltaické elektrárny

Až 9 měsíců v roce můžete elektřinu vyrábět z nevyčerpatelného zdroje – ze slunce a ročně tak pokrýt až 65% celkových nákladů na energie. Fotovoltaická elektrárna vám zajistí nejen chod domácnosti, ale můžete s ní napájet třeba i elektromobil. V slunných měsících fotovoltaika vyrobí výrazně větší množství energie, než jste schopni spotřebovat. Přebytky vyrobené energie si můžete odkládat nebo je výhodně prodat za fixní spotové ceny. V příštím roce je plánována novela energetického zákona, která umožní zavedení sdílené elektřiny. Vyrobenou elektřinu pak půjde sdílet mezi odběrnými místy, což umožní, aby vyrobenou elektřinu odebíral třeba soused nebo elektřina byla spotřebována jinou nemovitostí ve vašem vlastnictví. Tímto opatřením se tak návratnost, která je v dnešní době do 7 let ještě zkrátí a investice se stane ještě výhodnější. O fungování fotovoltaických elektráren se dozvíte ZDE

S financováním vám pomohou státní dotace na obnovitelné zdroje

Na pořízení fotovoltaické elektrárny nebo tepelného čerpadla můžete čerpat dotace z programu Nová zelená úsporám. Dotace vám pomohou pokrýt víc než polovinu vstupních nákladů. 

Závěrem

Většina z nás asi ví, že doba levných energii skončila. Způsobů, jak ušetřit na energiích je několik. Máte na výběr, zda spořit se základními opatřeními nebo investovat do budoucí částečné soběstačnosti, kdy nebudete vystaveni cenovým skokům.