Odhad tržní ceny - To nejdůležitější při prodeji nemovitosti

» Realitní blog » Odhad tržní ceny - To nejdůležitější při prodeji nemovitosti

OdhadSprávně stanovená tržní cena je úplný začátek, první krok, který podniknete při prodeji vaši nemovitosti. A je zároveň také nejdůležitější. Přesto je ve velkém procentu případů stanovena špatně a její výše neodpovídá stavu nemovitosti, lokalitě ani situaci na trhu. Když nastavíte cenu nepřiměřeně vysoko nad tržní hodnotu, prodej se protáhne a postupné zlevňování, začne-li pozdě, vyvolá pouze podezření. U příliš nízko stanovené ceny je problém očividný – prodáte sice rychle, ale připravíte se zbytečně o spoustu peněz. Přitom cena odhadu nemovitosti není nic závratného v porovnání s riziky. V našem případě máte odhad tržní ceny úplně zdarma při prodeji nemovitosti.

 

Jak se to nedělá?

Z praxe slýcháme jako časté odůvodnění ceny tyto důvody:
  • Odhadl mi to kamarád
  • Za tuhle cenu loni prodal soused, tak já chci také
  • Chci si postavit dům a potřebuju ho zaplatit
Co je na těchto případech špatně a proč vám zkazí celý obchod? Za prvé záleží, kdo je ten váš kamarád a z jakých informací vychází. Někdy se jedná doslova o střelbu od boku, někdy je kamarád například statik, zedník, zkrátka člověk „od fochu“. Ale ani tak, pokud za sebou nemá desítky nebo stovky prodaných nemovitostí v lokalitě a pravidelně zde nesleduje vývoj trhu, jak zohlední v ceně nemovitosti tyto skutečnosti? Tržní cena není tabulkový výpočet. 
 
Druhý případ, kdy chce prodávající okopírovat cenu od souseda, je možný pouze v případě že vaše nemovitosti jsou zcela identické po všech stránkách. A ani pak nemáte bez odborného posudku jistotu, že váš soused neprodal například pod cenou. Většina nemovitostí však není identická a jelikož cenu určuje kombinace spousty faktorů, včetně celkového stavu, vybavení, lokality aj., nelze cenu pouze okopírovat, protože i 2 nemovitosti stojící vedle sebe mohou potřebovat zcela odlišný prodejní plán. 
 
Třetí případ je nejvíce mimo. Určovat cenu něčeho, podle toho, co si za to chci koupit, nedává žádný smysl. Jak asi přemýšlí kupující? Proč by si kupoval starší nemovitost za cenu, za kterou očividně pořídí novostavbu? 
 

Jak určit cenu nemovitosti správně?

My postupujeme například takto:

  • Fyzicky se seznámíme s nemovitostí a jejím stavem, použitými materiály, apod. Je potřeba znát všechny důležité informace.
  • Na základě dříve zobchodovaných nemovitostí v dané lokalitě ji dostatečně zohledníme v ceně. Samozřejmě je také nutné přihlédnout k aspektům jako orientace na světovou stranu, dostupnost, přístup, a další.
  • Pro srovnání využíváme také naši interní databázi prodaných nemovitostí.
  • Jako další, ale ne poslední, využíváme cenové mapy, které obsahují velké množství dat o prodaných nemovitostech v celé republice, včetně transakčních údajů z katastru nemovitostí.
  • Po zpracování všech těchto informace vám předáme jako výsledek několikastránkový zpracovaný přehled o výsledné ceně a jejím odůvodnění.
  • Jestli chcete výhodně prodat už pak necháme na vás.

Více o tom, jak zpracováváme odhad tržní ceny nemovitosti, si přečtete tady

Důležitý krok, ale přece jen pouze začátek

Je potřeba nezapomenout, že po stanovení tržní ceny přichází neméně důležité kroky, na které je třeba dbát. Správně oceněná nemovitost musí projít následnou promyšlenou propagací na spoustě prodejních kanálů, aby se dostala mezi co největší počet lidí a měla potenciál se prodat za co nejvyšší možnou částku. Způsobů jak na prodej nemovitosti je spousta, ale vždy radno se alespoň poradit s někým z oboru. Pokud si s určením ceny nemovitosti nevíte rady, můžete se například obrátit na naši online kalkulačku tržního odhadu.

Kontaktujte nás