Nezapomeňte podat přiznání k dani z Nemovitosti

» Realitní blog » Nezapomeňte podat přiznání k dani z Nemovitosti

Konec ledna je důležité datum pro všechny, kteří v roce 2021 koupili, prodali nebo jinak nabyli nebo pozbyli nemovitost. Datum 31.1. je totiž posledním dnem, kdy můžete podat daňové přiznání. Můžete se tak těšit na nepříjemné papírování. Jak tedy na to?

Na hříšníka se dříve nebo později přijde na to se spolehněte 

V první řadě pamatujte, že pokud přiznání k dani v daném termínu nepodáte, tak vás dříve nebo později čeká výzva finančáku k podání přiznání a samozřejmě nebude chybět upozornění na případnou sankci, kterou obdržíte, pokud nesplníte povinnost uloženou zákonem č. 338/1992, který platbu daně z nemovitých věcí upravuje. Buďte si tedy jisti, že z podání přiznání s následnou platbou se rozhodně nevykroutíte.

Místně příslušnému finančnímu úřadu tedy musí doručit přiznání k dani každý, u něhož se změnilo vlastnické právo ať už se to týká pozemku, domu, bytové anebo nebytové jednotky. Naopak daňové přiznání nepodává poplatník, u kterého se za minulý rok nezměnila skutečnost pro stanovení daně, která se jako každoročně hradí do 31. května aktuálního roku.

Jak přiznání tedy podat? Máte několik možností.

Formulář k tomu určený má krásnou bledě modrou barvu a můžete ho doručit buď osobně na podatelnu, poslat poštou nebo přes datovou schránku. Jako minulý, tak i tento rok finanční správa zřídila pro poplatníky akci NECHOĎTE – VOLEJTE – PODEJTE, kde vám pracovníci úřadu určitě rádi pomohou s vyplněním daňového přiznání. Více o této akci zjistíte ZDE. Lze také využít podání prostřednictvím online finančního úřadu

Datum se nezadržitelně blíží, takže na nic nečekejte a podání přiznání neoddalujte a začněte to řešit. Doufám, že Vám článek aspoň malinko pomohl.