Na co si dát pozor při koupi domu, bytu nebo pozemku

» Realitní blog » Na co si dát pozor při koupi domu, bytu nebo pozemku?

tn2_obrazek_59Chystáte se koupit nemovitost od realitní kanceláře nebo soukromé osoby? Koupě nemovitosti je v mnoha případech velice složitá záležitost, která může vést až ke ztrátě finančních prostředků, proto je důležité dodržet pár zásadních pravidel, aby se pro vás koupě nemovitosti nestala noční můrou.

 

1. Právní stav kupované nemovitosti

Většinu informací týkajících se právního stavu nemovitosti zjistíte z listu vlastnictví a katastrální mapy, tyto dokumenty získáte buďto na katastrálním úřadu, nebo Czech pointu. V případě koupě přes realitní kancelář by vám tyto dokumenty měly být předloženy již při prohlídce nemovitosti.

Z listu vlastnictví zjistíte, kdo je skutečným majitelem nemovitosti, jaké nemovitosti jsou součástí prodeje, případná omezení vlastnických práv(věcná břemena, zástavní práva a exekuce). Pozor si dávejte v případě, že v omezení vlastnických práv jsou zápisy, jelikož v některých případech toto omezení může znemožnit převod nemovitosti. Dále z listu vlastnictví zjistíte nabývací tituly, které je možno si samostatně vytáhnout z katastrálního úřadu. U bytů si zkontrolujeme podíl na společných částech domu a pozemku.

Z katastrální mapy zjistíte, zda je nemovitost zapsána dle skutečnosti, v případě nesouladů je potřeba zapsat změny. Důležité je, zda je právně zajištěn přístup k nemovitosti.

 

2. Technický stav nemovitosti

Při koupi nemovitosti je důležité prověření technického stavu nemovitosti. Mějte na paměti, že budoucí rekonstrukce vás mohou stát nemalé finanční náklady. Zaměřte se hlavně na základy a nosné konstrukce, interiéry, povrchy, zařizovací předměty, střechu, fasádu a hydroizolace, vnitřní rozvody (voda, odpady, elektroinstalace, vytápění atd.), sklepy, garáže a společné prostory. Při prohlídce by vám měl být předložen také průkaz energetické náročnosti budovy, ze kterého zjistíte, jaké jsou náklady na energie.

 

3. Zajištění financování

V případě, že nedisponujete hotovostí, doporučujeme zajistit si hypotéku ještě před koupí nemovitosti, zjistit, za jakých podmínek ji můžete od banky získat a v jaké výši. Zajištění financí je vhodné už před podpisem rezervační smlouvy, nejen před smlouvou o budoucí kupní smlouvě. Klient se tak vyhne sankcím, které zaplatí v případě, že od smlouvy odstoupí.

Mějte na paměti, že tato pravidla jsou pouhým základem toho, co byste při koupi nemovitosti měli dodržet. Problematika obchodu je obsáhlá a každý případ má svá specifika, a proto pro vás bude nejlepší cestou oslovit odborníky, kteří se touto problematikou zabývají.


Uvažujete o koupi nemovitosti? Svěřte se do našich rukou

Pardubicko a Královehradecko známe jako své boty. Vyplňte formulář, bezplatně pro vás najdeme vhodnou nemovitost ke koupi. Pokud taková neexistuje, uložíme si vás do databáze a jakmile se objeví, nabídneme vám ji dřív než ostatním.