MMR chce kontrolovat činnost realitních kanceláří

» Realitní blog » kontrola realitnich kancelari

tn2_obrazek_22Zatímco dosud činnost realitních kanceláří nikdo nereguluje, do budoucna by se to mělo změnit - výsledkem by měl být mimo jiné mnohem přehlednější trh, na němž se ročně otočí několik miliard korun. Vydělat by na tom měli jak jednotliví kupci a  prodejci nemovitostí, tak seriózní kanceláře, protože by měly například zmizet ty, které nebudou splňovat požadované nároky. 

Zákon o realitním trhu, který vzniká v gesci ministerstva pro místní rozvoj, počítá například s jasně definovanými požadavky na vzdělání makléřů, kteří by měli splňovat následující podmínky. 

  • vysokoškolské vzdělání ekonomického, právnického nebo stavebního směru     
  • střední vzdělání s maturitní zkouškou a jeden rok praxe v realitní činnosti
  • získání profesní kvalifikace pro činnost samostatného obchodníka s realitami

Odbornou způsobilost by bylo možné získat mj. i absolvováním  procesu ověření odborné kvalifikace v rámci systému profesních kvalifikací (dle zákona č. 179/2006 Sb., o uznávání výsledků dalšího vzdělávání).

Nejde však jen o požadavky na samotné makléře. Mnohé by se změnilo i přímo pro realitky. Zákon mimo jiné počítá s povinným pojištěním odpovědnosti za způsobenou škodu, oddělenou správou finančních prostředků klientů od provozních financí realitní kanceláře a nastavením pravidel pro příjem zakázek do nabídky realitních kanceláří.

 

Některé kanceláře nabízejí nemovitosti bez souhlasu majitele

V současné době nabízí mnoho realitních kanceláří některé nemovitosti, aniž by k tomu měly jakýkoliv souhlas majitele nemovitosti. Dochází ke vzájemnému vykrádání zakázek realitních kanceláří mezi sebou, případně jsou prezentovány nemovitosti, jejichž nabídka už není vůbec aktuální, či se jedná dokonce o zcela fiktivní nabídky, které mají pouze navodit dojem rozsáhlého portfolia. Snahou nové legislativy v této oblasti by mělo být nastavit pravidla takovým způsobem, aby realitní kanceláře při nabídce nemovitostí měly zajištěný mandát od majitele nemovitosti.

V nejbližších dnech vám na Portálu o bydlení přineseme i vyjádření profesních sdružení realitních kanceláří -  Asociace a Komory, které přislíbily, že připraví reakci na návrh zmíněného zákona. Portál vám krom toho přinese i sérií textů například o  tom, jaké služby mohou zákazníci požadovat od realitních kanceláří, s  jakou musí počítat provizí a jak poznat seriózní kancelář od té, které bude lepší se vyhnout. 

Zdroj: MMR

Kontaktujte nás