Jaro/léto 2018, nejlepší čas na prodej nemovitosti za posledních 15 let

» Realitní blog » Jaro/léto 2018, nejlepší čas na prodej nemovitosti za posledních 15 let

Je to možná něco přes rok, co jsme se zmiňovali o tom, že je nejvhodnější doba na prodej nemovitosti za dlouhou dobu. Ne, že by to tehdy nebyla pravda, ale s tržními hodnotami, kterých dosahují nemovitosti právě teď, se to zdaleka nedá srovnávat.  

ceny nemovitosti

Proč jaro / léto?

Nejen letos, ale všeobecně je jaro nejvhodnějším časem k prodeji nemovitosti. Většina kupujících ve své nové nemovitosti plánuje realizovat alespoň minimální úpravy či přestavby. Jaro je nejvhodnější čas pro realizaci rekonstrukcí, na které se nemusí spěchat kvůli přicházející zimě. Jistě hraje v této rovnici svou roli i fakt, že většina lidí oplývá na jaře větší dávkou energie.

Také celková logistika prodeje je mnohem jednodušší – nemovitosti jsou dostupnější prohlídkám, obzvlášť v případech, kdy se nemovitost nachází v horách nebo je přes zimu jakkoli špatně přístupná. Prodlužuje se den, tudíž okno pro realizaci prohlídek je každý den o něco širší, tudíž celková doba prodeje se výrazně zkracuje oproti nemovitostem prodávaným v zimním období.

Proč 2018?as na prodej

Letošek bude pravděpodobně zlomový. Je to přesně 10 let, kdy ceny nemovitostí dosahovaly rekordních hodnot. Zároveň však tentýž rok přišel jejich náhlý a prudký pád a v roce 2012 se ceny propadly nejníže za předchozích 10 let.  Od té doby však uplynula dlouhá doba a od posledního čtvrtletí roku 2016 ceny nemovitostí opět nepřetržitě rostou. Již dávno překročili onu rekordní úroveň z krizového roku 2008, čímž se z růstu cen domů a bytů v České republice stal 5. nejvyšší v Evropské unii. Momentálně však tento fenomén začíná zpomalovat. Za poslední čtvrtletí spadl onen růst z 12,5% na 8,4%, především právě kvůli obavám ze splasknutí oné realitní bubliny. Je tedy otázkou času, kdy začnou ceny opět klesat a prodej nemovitosti již nebude možné uskutečnit tak výhodně, jako právě nyní.

Ubyde kupujících

Není už žádná novinka, že v drtivé většině případů žádosti o hypotéku poskytuje banka úvěr ve výši pouze 80 %, kdy 20 % z částky musí doložit žadatel vlastním kapitálem. Tato skutečnost však měla své řešení v podobě doložení oněch zbývajících 20 % čerpáním druhého úvěru ze stavební spořitelny. Bohužel, Česká Národní Banka chystá omezení v poskytování hypotečních úvěrů, které bance znemožní úvěr žadateli schválit v případě, že již čerpá úvěr jinde. Projednávání tohoto omezení bylo odloženo kvůli volbám do Poslanecké Sněmovny, kvůli čemuž zatím nebylo schváleno. To se však může velmi brzy změnit a až vejde toto omezení v platnost, již nebude možné dokládat zbývajících 20% úvěrem ze Stavební spořitelny, což bude mít logicky za následek nižší počet schválených úvěrů, jelikož ne každý disponuje vlastním kapitálem v takové výši. Tím pádem, ubyde kupujících, a tedy i síly postavení prodávajícího při jednání o ceně. Laicky řečeno, je možné, že si prodávající kvůli nedostatku bonitních zájemců nebude moci diktovat za svou nemovitost takovou cenu, jako mohl doposud. 

potíže při prodeji bez realitky

Prodej se může protáhnout

Při správně nastaveném prodeji od A do Z je úspěšnost zpravidla vysoká a nemovitost je možné prodat během týdnů, někdy i dnů. Ne vždy je však v tomto ohledu nebe bez mráčku a při prodeji se mohou vyskytnout nečekané komplikace, které prodej pozdrží. V nejhorších případech se pak prodej může protáhnout natolik, že pomine ona doba umožňující výhodný prodej, což bude mít za následek nevyhnutelné zlevnění. Jednoduše řečeno, aby každý prodávající dostal z prodeje své nemovitosti maximální možnou částku, nejlepší bude s prodejem začít předevčírem.Týká-li se vás to a chcete poradit ohledně možností prodeje Vaší nemovitosti, kontaktujte nás.

 

S prodejem vám rádi pomůžeme. Neváhejte nás kontaktovat.