Jak si vybrat realitního makléře?

» Realitní blog » Jak si vybrat realitního makléře?

tn2_obrazek_33Realitní kancelář může být největší, nejoblíbenější nebo prodávat nejvíce realit a nabízet kompletní servis, ale když jí zastupuje osoba bez jakýchkoliv zkušeností, která prošla jednodenním školením a práci vykonává na vedlejší pracovní poměr, tak se pro vás prodej stane spíše hororem místo přínosu, který by Vám spolupráce měla přinést.

Jak vybrat makléře profesionála?

Prvním krokem bude výběr RK (doporučení z okruhu známých, reference atd.), která samozřejmě poskytuje kompletní služby (na služby RK se zaměříme v příštím článku) a působí v lokalitě nabízené nemovitosti. Doporučuji vybrat si tři realitní kanceláře a jejich makléře, tak abyste měli porovnání.

Na základě tohoto výběru následuje osobní schůzka. Profesionální makléř bude na schůzku připraven (informace z katastrálního úřadu, nabízené nemovitosti v lokalitě atd.). Následuje fyzická prohlídka a zjištění stavu nemovitosti, bude zjišťovat případné vady, náklady na bydlení, provedené rekonstrukce atd. Na základě všech dostupných informací Vám navrhne nabídkovou cenu, tak aby došlo k úspěšnému prodeji nemovitosti, jelikož v dnešní době je toto hlavním faktorem prodeje.

Ale ani správně nastavená cena se neobejde bez kvalitních služeb. Proto by Vám měl vysvětlit, jak bude spolupráce probíhat a jaké služby vám nabízí (již z tohoto rozhovoru poznáte, zda makléř ví o čem mluví a zda pro vás bude přínosem). Makléř by se při spolupráci měl postarat o kompletní servis při prodeji, počínaje kvalitním zpracováním nabídky pro inzerci, prohlídky za jeho účasti, komunikaci s protistranou před podpisem a při podpisu kupních smluv, účast při předání nemovitosti až po podání daňového přiznání. Z praxe víme, že část realitních kanceláří a realitních makléřů (v budoucnu se snad toto změní) si spolupráci představuje tak, že vloží nekvalitní inzerát na neplacené internetové servery a čeká (v mnoha případech i roky), zda se náhodou někdo ozve, aniž by pro to cokoliv udělal. A v případě, že se s velkým štěstím někdo takový najde, jeho práce končí předáním kontaktu na zájemce (na takto odvedené služby nepotřebujete makléře ani RK).

Problematika při prodeji nemovitostí je hodně obsáhlá a realitní makléř je od toho, aby pro vás zajistil bezproblémový a bezpečný prodej vaší nemovitosti, včetně všech úkonů s tím spojených. Proto vybírejte velmi pečlivě. Nenechte se zlákat jen výší provize, aniž byste se ptali na služby.

V případě dotazů spojených s prodejem nemovitostí nás neváhejte kontaktovat přes níže uvedený kontaktní formulář nebo naše Facebook stránky.

Lubomír Doleček a tým HESTIA Group

Máte jakýkoliv dotaz? Kontaktujte nás.