Jak rozeznat poctivého makléře od lajdáka, kterému na Vás nezáleží

» Realitní blog » Jak rozeznat poctivého makléře od lajdáka, kterému na Vás nezáleží

tn2_obrazek_49Ententýky, dva špalíky, čert vyletěl z elektriky…A teď ruku na srdce, podle čeho byste si vybrali makléře vy? Podle úsměvu na fotce? Počtu nemovitostí, které spravuje? A co to o něm vlastně vypovídá? Že je tak moc pracovitý? Vážně tomu věříte? Nebo budete vybírat podle referencí? Na internetu se toho asi moc nedočtete, takže musíte dát jedině na doporučení svých známých. Jenže, co když je váš případ jiný? Vaše situace složitější? Nu...rozhodnutí není jednoduché.

My se vám ho ale pokusíme ulehčit. Ehm...samozřejmě že bychom rádi, abyste si plácli zrovna s námi. Raději jsme ale nohama na zemi a místo medu kolem pusy vám namažeme, tedy sepíšeme 4 jednoduché znaky nepoctivého a poctivého makléře. Abyste mohli sami poznat toho pravého. Abyste se mohli sami rozhodnout. A abyste nikdy nenaletěli tomu čertovi z elektriky.

 

1. Proklepněte si, o koho jde

Než se s nějakým makléřem vypravíte na schůzku, proklepněte si ho. Že není k dohledání? Pak je pro vás podezřelým číslo 1. Dobře, každý nemusí mít “vyšpirkovaný medailonek” podobně jako náš realitní specialista Petr Špirka, alespoň základní informace byste ale najít měli. Telefon, email a fotka je naprosté minimum. Nikoliv jeden jediný kontakt za celou kancelář. Jo a velmi důležité také je, aby byla jeho hlavní pracovní činností makléřina. Žádný přivýdělek, kvůli kterému na vás bude mít čas jen pozdě večer nebo o víkendech (nedej bože ještě za víkendový příplatek).

Co se předlouhého seznamu nemovitostí týče, uvědomte si, že to není žádná makléřova vizitka. To jsou pouze zákazníci v očekávání. A kolik z nich skutečně dojde cíle - a kdy, to je otázka. Nemovitost by měla být prodaná do 3 měsíců, pokud není, něco je špatně. Důvodem může být například, že:

  • makléř chce jen nabírat kšefty, protože je odměňovaný za nábor, nikoliv za prodej;
  • makléř nabírá nemovitosti za nesmyslné částky, které trh neakceptuje;
  • makléř nezná region, cenovou mapu a aktuální situaci.

 

2. Dejte pozor na lístečky ve schránce aneb Když nemůže Mohamed k hoře...

Je ještě jedna cesta, jak získat svého makléře. Totiž, že on si najde vás. Například s pomocí lístečku ve schránce. Ten je prozřetelně psaný ručně a stojí v něm: “Koupím nemovitost v této lokalitě. Platím hotově. Spěchá.” Nebo tak podobně. Této problematice se ještě budeme věnovat v samostatném článku. Je to totiž vrchol nečestného jednání. Pro tuto chvíli si ale pamatujte, že za tímto trikem stojí v 99,99 % makléři. A přestože vám přivedou údajného kupujícího až před nos a navíc složí zálohu, tak v 99,99 % k prodeji nedojde. Jde jim totiž jen o to, abyste uzavřeli s kanceláří smlouvu. A pak už jaksi kupující ztratí zájem.

 

3. Sledujte reakce

Zdá se, že celá řada makléřů jsou vášnivými čtenáři Voltaira. Jak jinak si vysvětlit, že se jich tolik řídí jeho výrokem: “Tajemství úspěchu je mlčet o tom, co nevíte.” Jenže problém je v tom, že správný makléř by mlčet neměl. Neměl by s odpovědí ani zaváhat a ihned zodpovědět jakoukoliv vaši otázku a vyřešit jakoukoliv právní záležitost. Setkali jste se s opakem? Má váš vybraný makléř podivné vystupování a každou druhou informaci dohledává? A aby se ve vašim očích vylepšil, tak pomlouvá konkurenční realitku? Tak to raději ruce pryč!

 

4. Podívejte se na kvalitu inzerátů

V jednom z dalších článků se dočtete, jak má vypadat správná inzerce nemovitosti. Už při výběru makléře si všímejte následujících znaků:

  • chybí, zda je cena včetně provize
  • chybí výpis služeb, které makléř v rámci provize zajistí
  • nedůvěryhodný a neúplný popis nemovitosti (plný chyb)
  • nekvalitní fotografie

Má váš makléř v portfoliu takové inzeráty? Pak s ním smlouvu rozhodně nepodepisujte. To by totiž na výhodný a bezproblémový prodej nevypadalo.

“Mí kolegové jsou féroví lidé na pravém místě. Bydlí tam, kde prodávají. Znají místní trh a jsou zkušení. To je myslím velmi důležité, protože jedině takoví makléř může být pro klienty skutečným rádcem. Ve svém portfoliu máme navíc s kolegy jen rozumné nemovitosti za reálné tržní ceny. A samozřejmě nabízíme kompletní servis ve spolupráci s renomovanými advokáty a odhadci.”

Petr Špirka,
jednatel a realitní specialista HESTIA Group


Chcete prodávat s námi? Napište nám a my vám vaši důvěru oplatíme poctivou prací

Kontaktujte nás