Hypotéka na stavbu rodinného domu

» Realitní blog » Hypotéka na stavbu rodinného domu

Hypotéka na stavbu domu

S rostoucími cenami bytů a rodinných domů je toto téma stále aktuálnější. Spousta lidí se obrací na možnost výstavby rodinného domu. Ať už se jedná o výstavbu svépomocí nebo prostřednictvím stavební společnosti, financování výstavby domu je ve většině případů zajištěno hypotečním úvěrem. V dnešním článku se podíváme, jakým způsobem probíhá příprava, schválení a následné financování výstavby rodinného domu hypotečním úvěrem. 

Výběr pozemku

Pochopitelně, první úkol před zahájením kroků k výstavbě, je vybrat vhodný stavební pozemek. Jak vybrat vhodný stavební pozemek, aby celý proces proběhl bez komplikací a zbytečných průtahů, je další velice důležité téma. Až poté je potřeba řešit otázku, zda budete pozemek financovat ze stavebního spoření, v rámci hypotečního úvěru na výstavbu nebo jiným způsobem.

Co postavit a kolik na to budu mít?

Máte-li vybraný pozemek, můžeme se pustit do plánování vašeho vysněného domu. V první řadě je potřeba si ujasnit, jaký typ domu a za jakou sumu chcete postavit. Z toho důvodu je nutné vyhledat odborníka, který vám vyřídí potřebnou stavební dokumentaci a ideálně také komunikaci se stavebním úřadem. Tento krok je provázán i s otázkou vašeho úvěrového limitu, který doporučujeme projednat s hypotečním specialistou ještě před samotnou koupí stavebního pozemku. 

Na řadu přichází banka

Nyní, když už máte jasno, co a za kolik můžete postavit, začíná proces vyřizování hypotečního úvěru. Komunikace s bankou začíná podáním žádosti a doložením vašeho příjmu. Následuje odhad nemovitosti smluvním znalcem banky na základě předloženého rozpočtu a projektové dokumentace. Jelikož stavíte „na louce “, odhadce bude odhadovat budoucí stavbu, tedy stanoví tzv. cenu budoucí na základě již zmíněných dokumentů (tj. hodnotu vašeho domu včetně pozemku po dokončení)

Po dokončení odhadu může začít schvalovací proces. Tady je důležité zmínit, že banka vám půjčí maximálně 80% hodnoty ocenění vaší nemovitosti. Pokud nemáte k dispozici další nemovitost, kterou byste mohli případně dozastavit, budete se podílet z 20% vaší hotovostí. Banka vždy trvá na tom, aby vlastní prostředky byly profinancovány před samotným čerpáním hypotéky.

Jdeme do finále

Pokud jste splnili výše zmíněné podmínky, můžete se pustit do čerpání vašeho úvěru. V této fázi je zapotřebí, mimo jiné, bance doložit platné stavební povolení. Čerpání probíhá většinou na etapy, podle stupně rozestavěnosti vašeho domu a aktuální hodnoty stavby. Velice pozitivním faktem je skutečnost, že banka po vás nevyžaduje dokládání faktur nebo dokladů za materiál a stavební práce. 
Na dokončení čerpání máte až 24 měsíců. Po úspěšném dočerpání vaší hypotéky nezapomeňte vás nový domov zkolaudovat.

Zajímá vás toto téma? Zeptejte se zdarma našich specialistů