Jak na přiznání k dani z nemovitých věcí 2017

Koupil jste ve zdaňovacím období 2017 nemovitost?

Potom se musíte k této dani zaregistrovat jako nový poplatník. Můžete tak učinit u příslušného finančního úřadu. Vlastníte v tomto území i další nemovitosti? Pak vám stačí do 31.1.2018 podat pouze dílčí daňové přiznání.

přiznání k dani nemovité věciPokud nevlastníte žádné další nemovitosti ve stejném katastrálním území, je nutno podat řádné daňové přiznání. V případě, že k povolení vkladu vlastnického práva na katastrálním úřadě došlo později než do 31.12.2017, lhůta pro podání přiznání se posouvá až do konce třetího kalendářního měsíce od povolení vkladu vlastnického práva. 

Prodal jste v daném období nemovitost?

Pokud v daném katastrálním území jinou nevlastníte, samozřejmě u příslušného finančního úřadu daň nehradíte. To je však nutné dát na finanční úřad vědět, nejlépe písemně. V případě, že v daném katastrálním území vlastníte i jiné nemovitosti, podáváte dílčí daňové přiznání do 30.1.

Jak je to s úhradou daně?

Je to jednoduché. Pochopitelně máte hned několik možností, jak daň uhradit. Buď složenkou zaslanou finančním úřadem. Dále bankovním převodem na účet podle pokynů finančního úřadu. Také si můžete na úřad zaslat žádost o zasílání údajů k platbě elektronicky, čímž vám však automaticky přestane od úřadu chodit složenka.  Můžete platit také pomocí SIPO, k tomu je však potřeba vyplnit a zaslat "Oznámení k platbě daně z nemovitých věcí prostřednictvím SIPO" a k tomu doklad o přidělení spojovacího čísla nebo rozpis bezhotovostní patby SIPO. Vše do 31.1.

Originální a podrobnější článek naleznete na
http://lubomirdolecek.cz/novinka-priznani-k-dani-z-nemovitych-veci-za-rok-2017-jak-na-to

Máte dotazy? Neváhejte a zpetejte se našich makléřů.