Revize kotlů na tuhá paliva

» Realitní blog » Revize kotlů na tuhá paliva

tn2_obrazek_68Na základě platného zákona o ochraně ovzduší musí většina majitelů spalovacího kotle sloužícího k ohřevu teplovodní soustavy ústředního vytápění, jehož tepelný příkon činí od 10 do 300 kw, každé dva roky provádět revizi tohoto kotle. Tu však může provádět pouze osoba, jež byla školena výrobcem konkrétního spalovacího stacionárního zdroje a má tak pověření k jeho údržbě a kontrole. Taková kontrola sice něco stojí, ale hrozící pokuty jsou mnohonásobně vyšší.

Kolik mě to bude stát?

Cena za takové revize kotlů v domácnostech či firmách se může lišit, ale ve většině případů se pohybuje v částkách mezi 500 – 1500,- Kč. Záleží zejména na dojezdové vzdálenosti servisního technika. Od něho dostanete doklad o zaplacení a provedení kontroly, který předkládáte při případném vyžádání úřadu obce s rozšířenou působností.

Co když kotel zkontrolovat nenechám?

V takovém případě hrozí poměrně mastná pokuta. Když na žádost příslušného úřadu obce s rozšířenou působností nepředložíte doklad o provedené revizi, hrozí Vám pokuta ve výši 20 000,- Kč v případě nepodnikající fyzické osoby. Pokuta pro podnikatele šplhá až k 50 000,- Kč.

Kde seženu toho správného topenáře?

Nejrychlejší cestou je nejspíš výrobci Vašeho kotle ohledně tohoto dotazu zavolat. Většinou si také můžete svého topenáře vyhledat jednoduše na internetu, jelikož většina výrobců, jako jsou Atmos, Benekov, Viadrus nebo Dakon, vede na svých stránkách seznam techniků školených pro revize jejich produktů. Užitečný seznam také najdete na stránkách Asociace podniků topenářské techniky. Odhadovaný počet zařízení, která čekají na kotrolu do konce roku, je asi půl milionu. Z toho důvodu doporučujeme neotálet, jelikož servisních techniků není nekonečno a ve spoustě případů si už teď vedou pořadník, do konce roku téměř plný.

Kotlům 1. a 2. emisní třídy už odzvonilo úplně

Jste majitelem kotle 1. nebo 2. emisní třídy? Pak se připravte na září roku 2022, kdy je podle zákona o ochraně ovzduší, jakožto kotle nejškodlivější pro životní prostředí, už nebude možné nejen koupit, jak je tomu teď, ale ani provozovat. Povolena už budou pouze zařízení emisní třídy 3, za která jsou zpravidla považovány kotle vyrobené po roce 2000.


Máte dotazy ohledně revize kotlů? Napište nám.